Rozmiar ma znaczenie

Często w mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych można zobaczyć ogólne niezadowolenie z tabeli rozmiarów, które różnią się między jedną firmą a drugą. Również można zobaczyć wypowiedzi bloggerów, którzy próbują określić która firma ma najbardziej “prawidłową” rozmiarówkę.

Jednak tak na prawdę trzeba zacząć od początku, czyli dlaczego mamy taki rozmiar a nie inny, jak tabele rozmiarów są tworzenie, jak odzież jest tworzona i w jaki sposób powinno to wpłynąć na postrzeganie naszych ciał.

Kiedyś podczas dyskusji w większym gronie, koleżanka powiedziała, że nie przeszkadza jej, że nosi rozmiar M lub L, ale niepokoiłoby ją gdyby nosiła L lub XL. Kiedy zapytałam ją dlaczego, nie potrafiła podać mi żadnego logicznego argumentu.

To właśnie podświadomość powoduje, że kobiety mają takie odczucia co do rozmiarów, gdyż od zawsze jest to nam wpajane. Każdy materiał prasowy jaki widzimy, czy też każda modelka z sesji zdjęciowej powielają ten sam schemat, w którym, gdy kobieta zajmuje mniej miejsca tym lepiej. Stąd też chcemy identyfikować się z jak najmniejszym rozmiarem.

wieszaki

1. Dlaczego tabele rozmiarów tak bardzo się różnią? Dlaczego marki nie mogą przyjąć jednego schematu i mieć np. rozmiar 40 wszędzie taki sam?  
Aż do lat 20, XIX wieku, odzież była robiona indywidualnie dla każdej osoby. Dlatego by kupić nową sukienkę, trzeba było udać się do krawca i odpowiednio ją dopasować. Odkąd odzież zaczęła być produkowana na masową skalę były potrzebne rozmiary. Produkcja odzieży przeniosła się do fabryk, gdzie każdy pracownik był odpowiedzialny za jeden element odzieży, a nie za całość.   W dzisiejszych czasach, każda marka, czy też projektant, ma swoją własną tabelę rozmiarów by móc przygotować kolekcję. Niektórzy zdecydowali się na rozmiarówkę od S do L, inni od XS do XL albo od XXS do 6XL. Niezależnie od tego który schemat firma przyjmie, tworzą pod swoich Klientów, mając przede wszystkim pod uwagę ich budowę ciała. Firmy, które szyją dla kobiety w średnim wieku, jako modelkę mają właśnie kobietę w średnim wieku, a firmy młodzieżowe, mają młodszych modeli. Jednak niezależnie od tego, jakiego modelu wzorcowego używają, jest to zazwyczaj jedna osoba, która reprezentuje środek rozmiarówki. Następnie konstruktorzy zajmują się stopniowaniem modelu w górę i w dół, bazując na proporcjach wziętych z wzrocowego modelu. Dlatego też jest niemożliwe, by każda marka stosowała taką samą gradację, gdyż zbyt dużo czynników wpływa na efekt finalny.

2. Skąd mam wiedzieć jaki jest mój rozmiar?  
Przede wszystkim tabela rozmiarów. Pamiętaj, tabele rozmiarów są twoimi najlepszymi przyjaciółmi. By dobrze móc odczytać tabelę, musisz znać swoje podstawowe wymiary jak: biust, talia, biodra. Dodatkowo zawsze bierz pod uwagę z jakiego materiału jest zrobiona odzież. Czy jest rozciągliwy? Czy krój jest dopasowany czy luźny? Jeśli twoje wymiary odpowiadają 2 rozmiarom (co jest bardzo często spotykane), weź pod uwagę również materiał i krój, by wtedy zdecydować, czy potrzebujesz mniejszy czy większy rozmiar.   Już po zakupie i ciuch nie leży idealnie? Nie bój się pójść do zwężenia, dzięki temu za niewielką kwotę dostaniesz idealnie dopasowany ciuch, który będzie służył na lata.

3. Jak to się dzieje, że ja i moja koleżanka mamy ten sam rozmiar, chociaż nasze sylwetki znacznie się różnią?  
Każdy z nas jest zbudowany inaczej, mamy różne masy mięśniowe, wzrost, rozmiar stanika czy też proporcje tułowia. Mamy różne długości ramion, szerokości barków czy też długość szyi. I to wszystko jest jak najbardziej w porządku. To, że ciała są tak różne powoduje, że jesteśmy niepowtarzalni i wyjątkowi. Dlatego też, nie patrz na innych i nie zazdrość im ich ciała, zamiast tego zacznij się uczyć swojego ciała, wymiarów, proporcji i traktuj je jako neutralne fakty. Im bardziej jesteś przestraszona swojego ciała, tym mniej o nim wiesz, a im mniej wiesz, tym bardziej będziesz miała problem dopasować kreację.

4. Jak sprawić, by zakupy były łatwiejsze i mniej problematyczne?  
Przede wszystkim zapamiętaj, że numer na twojej metce z rozmiarem nie równa się twojej wartości, pięknu, inteligencji czy pasji. To jest tylko numer, który tak jak wcześniej wspomniałam będzie się różnić w zależności od marki. Jeśli dany rozmiar nie pasuje, spróbuj inny. To jest tylko kawałek materiału, nie twoje ciało. Kupuj mądrze i nie odbieraj zakupów zbyt personalnie, bo jedyny rozmiar jaki ma znaczenie to twoje wymiary a nie ten na metce.

Categories: Aktualności