Chanel uniezależnia kobiety

W trakcie I wojny światowej, kiedy mężczyźni wyruszyli na wojnę, to w tym momencie, ich codzienne obowiązki, związane z pracą zarobkową czy wokół domu, musiały przejąć kobiety. Stąd też gdy wrócili, oczekiwano od kobiet, że bez szemrania powrócą do starego porządku i nadal będą się czuć spełnione jako panie domu. Jednak w momencie kiedy kobiety posmakowały trochę niezależności w sprawach kariery i ubioru, nie były takie skore do powrotu do starej rzeczywistości. Kobiety, które chciały dalej rozwijać swoją karierę zawodową nazwały się specjalistkami i jedną z takich kobiet była Gabrielle “Coco” Chanel, założycielka luksusowej marki Chanel.

 

RomySchneider_CocoChanel

Chanel oswobadza kobiety

W momencie zmian nadal główną częścią garderoby był gorset. Jednak w zmieniającej się rzeczywistości nie był stanie sprostać wymaganiom pracujących kobiet. Na gorsecie opierała się cała moda, stąd też pojawił się dylemat, w co się ubrać do pracy, by nadal wyglądać elegancko, ale i zarazem czuć się komfortowo. W tym momencie tę lukę postanowiła wypełnić Coco Chanel, projektując wełniany zapinany kardigan wraz z pasującą spódnicą – ten właśnie zestaw został ochrzczony jako klasyczny kostium Chanel. Ten zestaw był najczęściej zestawiany z długim sznurem pereł i był nazywany: nowym kobiecym uniformem.

 

Jackie-Kennedy

Fanki nowego uniformu

W popularyzacji nowego uniformu przyczyniło się wiele gwiazd kina i muzyki. Wśród nich między innymi była ikona Hollywood – Marlena Dietrich, która dodała swojego własnego charakteru poprzez noszenie uniformu w nonszalancki sposób. Na pewno nie można też umniejszać zasług innych gwiazd takich jak Grace Kelly czy Brigitte Bardot. Samą Jackie Kennedy można było często zobaczyć w chanelowskim kostiumie, nawet jeden z nich miała podczas zamachu na męża Johna Kennediego.

8dc9c8f11a203cb294bf6105bd40ad40

Odświeżona klasyka

Pod koniec ubiegłego wieku klasyczna marynarka w formie jaką zaprojektowała ją Coco Chanel, była traktowana jako element ubioru starszych Pań i utożsamiana z nieaktualnymi trendami. Jednak kiedy za sterami domu mody Chanel stanął Karl Lagerfeld to przywrócił on świetność marynarki w jej klasycznym wydaniu poprzez wzbogacenie jej modnymi dodatkami i tkaninami.

Źródło zdjęć: pinterest.com

Categories: Aktualności